USR anunță că nu votează Guvernul Veștea. Oana Țoiu: „Avem nevoie de un Guvern serios, nu de orice Guvern”
USR nu va susține la vot Cabinetul propus de premierul desemnat Adrian Veștea, a anunțat duminică ministrul interimar al Afacerilor Externe și vicepreședintele formațiunii, Oana Țoiu.
Reacția vine după ce premierul desemnat a depus la Parlament lista de miniștri și programul de guvernare, în vederea obținerii votului de învestitură.
Potrivit Oanei Țoiu, documentele au fost transmise parlamentarilor în cursul nopții, iar modul în care a fost gestionat procesul reprezintă încă o dovadă de lipsă de transparență și respect față de procedurile democratice.
„Am primit tocmai acum, în toiul nopţii, la Parlament, lista de miniştri şi programul de guvernare. Neseriozitatea lor nu este o surpriză pentru noi, nici lipsa de respect faţă de procesele decizionale într-o democraţie câştigată cu greu. Dar nici votul nostru nu va fi o surpriză pentru ei. Nu vom vota Guvernul Veştea”, a scris Oana Țoiu pe Facebook.
USR critică modul de formare a majorității
Vicepreședintele USR susține că actuala formulă guvernamentală nu oferă premisele unei majorități parlamentare stabile și acuză lipsa unui proces politic transparent.
„Românii s-au săturat de decizii luate pe furiş, improvizate, de fişiere circulate la miezul nopţii cu decizii fulger a doua zi”, a transmis Oana Țoiu.
Aceasta consideră că actuala abordare nu poate genera stabilitatea politică de care România are nevoie.
„Nu se poate reconstrui o bază stabilă în Parlament aşa. Avem nevoie de un Guvern serios, nu de orice Guvern”, a mai declarat liderul USR.