Spionul cerut personal de Lukașenko a rămas fără cetățenia Republicii Moldova
Președintele Maia Sandu a semnat un decret prin care îi este retrasă cetățenia R. Moldova fostului director adjunct al SIS, Alexandru Balan. Amintim că acesta a fost recunoscut oficial drept agent al KGB-ului din Belarus după ce a figurat într-un schimb de prizonieri în luna aprilie a acestui an. Potrivit informațiilor, pentru includerea sa în schimb a insistat personal dictatorul Lukașenko.
Alexandru Balan era anchetat în cel puțin două dosare penale deschise în Republica Moldova și România. În septembrie 2025, fostul adjunct al SIS a fost reținut pe aeroportul din Timișoara de autoritățile române, fiind suspectat de spionaj în favoarea Belarusului, notează Deschide.md.
A spionat și România
Acesta ar fi transmis serviciilor secrete belaruse informații clasificate ce vizau direct România și partenerii săi din NATO și Uniunea Europeană. Dosarul a fost trimis în judecată în februarie, însă la mijlocul lunii aprilie Balan a fost extrădat în Republica Moldova.
La Chișinău, Alexandru Balan era cercetat încă din iulie 2025 într-un dosar privind tentativa de divulgare a secretului de stat. Procuratura nu a făcut publice detalii despre anchetă, invocând caracterul clasificat al cauzei.
Condamnarea
Pe 14 aprilie, Judecătoria Buiucani a început examinarea dosarului, iar o zi mai târziu l-a condamnat pe fostul adjunct al SIS la un an și jumătate de închisoare.
Aflat în arest la domiciliu în România, Balan a semnat pe 9 aprilie, prin intermediul avocatului său, un acord de recunoaștere a vinovăției și a acceptat pedeapsa stabilită de procurori.
Pe 24 aprilie, acesta a fost extrădat la Chișinău. Trei zile mai târziu, pe 27 aprilie, a fost grațiat, iar în data de 28 aprilie a ajuns în Belarus, unde a fost întâmpinat cu flori.