FOTO Val de anchete în Gorj: un primar, reținut pentru 24 de ore, percheziții de amploare la alte două primării din județ
Trei primari din județul Gorj au ajuns în atenția anchetatorilor în aceeași perioadă, în dosare distincte. Primarul orașului Tismana, Narcis Remetea, a fost reținut pentru 24 de ore, în timp ce polițiștii au descins la Primăriile Dănești și Drăguțești, unde sunt investigate presupuse infracțiuni de fals și nereguli legate de administrarea banului public.
UPDATE – Primarul comunei Drăguţeşti, reţinut într-un dosar referitor la o delapidare de peste 560.000 lei (surse)
Primarul comunei Drăguţeşti, Ion Dumitru Popescu, a fost reţinut, joi, într-un dosar penal în care se efectuează cercetări pentru omisiunea sesizării, au informat surse judiciare.
Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Gorj, joi dimineaţă, poliţiştii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice Gorj, sub coordonarea unităţii de parchet competente, au efectuat o percheziţie la sediul unei instituţii publice din judeţul Gorj şi au pus în executare trei mandate de aducere.
„Activităţile sunt desfăşurate într-un dosar penal în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de omisiunea sesizării, faptă prevăzută şi pedepsită de Codul Penal. Din cercetările efectuate până în prezent a reieşit faptul că o persoană cu funcţie de conducere în cadrul unei instituţii publice ar fi omis să sesizeze organele de urmărire penală cu privire la existenţa unor indicii referitoare la producerea unui prejudiciu în patrimoniul unei societăţi aflate în subordinea autorităţii administraţiei publice locale. În cauză există suspiciunea că administratorul respectivei societăţi şi-ar fi însuşit, fără drept, sume de bani din casieria unităţii, prejudiciul estimat fiind de peste 565.000 de lei”, a precizat purtătorul de cuvânt al IPJ Gorj, Ioana Sacagiu.
Conform acesteia, în urma cercetărilor efectuate de poliţişti a fost dispusă reţinerea faţă de o persoană cu funcţie de conducere din cadrul instituţiei, fiind vorba de un bărbat de 52 de ani, din localitatea Drăguţeşti, bănuit de săvârşirea faptei.
Surse judiciare au menţionat că este vorba de primarul comunei Drăguţeşti, Ion Dumitru Popescu
UPDATE – Primarul oraşului Tismana, reţinut pentru favorizarea făptuitorului şi mărturie mincinoasă (surse)
Primarul oraşului Tismana, Narcis Petre Remetea, a fost reţinut, joi, într-un dosar penal privind favorizarea făptuitorului şi mărturie mincinoasă, potrivit unor surse judiciare.
Conform Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Gorj, poliţiştii din cadrul Serviciului de Ordine Publică Gorj au continuat, joi, cercetările într-un dosar penal privind săvârşirea infracţiunilor de favorizarea făptuitorului şi mărturie mincinoasă.
„Din cercetările efectuate a reieşit faptul că un bărbat de 49 de ani, din oraşul Tismana, audiat într-o cauză penală aflată pe rolul instanţei de judecată, ar fi făcut declaraţii diferite faţă de cele oferite anterior în faza de urmărire penală, împrejurare care ar fi influenţat soluţionarea cauzei. De asemenea, în acelaşi dosar, un alt bărbat este cercetat pentru că ar fi făcut afirmaţii necorespunzătoare adevărului în faţa instanţei de judecată, în scopul împiedicării tragerii la răspundere penală a unei persoane cercetate. În urma administrării probatoriului, faţă de bărbatul de 49 de ani a fost dispusă măsura reţinerii pentru 24 de ore”, a precizat purtătorul de cuvânt al IPJ Gorj, Ioana Sacagiu.
Bărbatul urmează să fie prezentată unităţii de parchet competente cu propuneri procedurale.
Primarul din Tismana, reținut pentru 24 de ore
Primarul orașului Tismana, Narcis Remetea, a fost reținut pentru 24 de ore și se află în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al IPJ Gorj.
Deocamdată, autoritățile nu au comunicat oficial acuzațiile care au stat la baza măsurii preventive.
Potrivit informațiilor disponibile, cazul este în curs de cercetare, iar detalii suplimentare urmează să fie făcute publice de către anchetatori.
În același context, Inspectoratul de Poliție Județean Gorj a anunțat că, joi dimineață, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, sub coordonarea unui procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Târgu Jiu, au pus în executare nouă mandate de percheziție domiciliară într-un dosar care vizează infracțiunile de fals intelectual, uz de fals și fals în declarații.

Percheziții la Primăria Dănești: acte de proprietate emise pentru terenuri care aparțineau altor persoane
Una dintre percheziții a avut loc la sediul Primăriei Dănești.
Potrivit IPJ Gorj, anchetatorii au stabilit că, în perioada 2022-prezent, funcționari publici din cadrul unei unități administrativ-teritoriale ar fi emis, cu încălcarea legii, documente de punere în posesie și alte înscrisuri care atestau dreptul de proprietate asupra unor terenuri care, în realitate, aparțineau altor persoane.
„În această dimineaţă, poliţişti din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Gorj, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgu Jiu, au pus în executare nouă mandate de percheziţie domiciliară, în judeţul Gorj. Activităţile se desfăşoară la sediul unei instituţii publice şi la domiciliile unor persoane fizice, într-un dosar penal în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de fals intelectual, uz de fals şi fals în declaraţii”, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Gorj, Ioana Sacagiu.
Anchetatorii au precizat că perchezițiile au ca scop ridicarea de documente și alte mijloace de probă necesare soluționării cauzei.

Descinderi și la Primăria Drăguțești, în dosarul societății de apă
Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au descins miercuri și la Primăria Drăguțești.
Potrivit informațiilor apărute în presa locală, primarul Ion Dumitru Popescu a fost scos din ședința Consiliului Local, iar anchetatorii au solicitat documente referitoare la societatea locală de apă.
Verificările vizează activitatea companiei care a gestionat distribuția apei în comună în anul 2024.
Dosarul vine după ce, în urmă cu aproximativ un an și jumătate, fostul administrator al societății de apă din Drăguțești a fost reținut pentru 24 de ore, fiind acuzat de delapidare.
Potrivit anchetatorilor, în perioada decembrie 2019 – martie 2024, acesta și-ar fi însușit bani din casieria și din conturile societății, prejudiciul fiind estimat la aproximativ 565.350 de lei.

Primarul din Drăguțești, cercetat și într-un alt dosar
Edilul comunei Drăguțești, Ion Popescu, este cercetat și într-un alt dosar.
Pe 18 iunie, polițiștii au anunțat că pe numele acestuia a fost emis un ordin de protecție, după ce ar fi amenințat o femeie în timpul unei dispute petrecute în municipiul Târgu Jiu.
Potrivit sesizării, un bărbat care a auzit amenințările a intervenit și a sunat la 112, susținând ulterior că a fost îmbrâncit și că i-a fost spart telefonul mobil.
Cazul este cercetat de Inspectoratul de Poliție Județean Gorj.
Trei dosare diferite, același județ
În doar câteva zile, trei primari din Gorj au ajuns în atenția anchetatorilor, fiecare în dosare distincte: unul a fost reținut, în timp ce alte două administrații locale sunt vizate de percheziții și verificări privind posibile infracțiuni de fals și nereguli în administrarea fondurilor publice.