Cum a supraviețuit un alpinist singur pe Everest timp de o săptămână, în condiții extreme. „Am crezut că o să mor acolo”
„Sunt foarte fericit că m-am întors, am crezut că o să mor acolo”, a declarat Dawa Sherpa pentru AFP, aflat în recuperare într-un apartament din capitala Kathmandu, alături de familia sa.
Dawa Sherpa, în vârstă de 57 de ani, a fost găsit pe 4 iunie nu departe de tabăra de bază a celui mai înalt vârf de pe planetă (8.849 de metri).
Poreclit „Hillary”, după legendarul alpinist Edmund Hillary, acest nepalez lucra ca bucătar în Tabăra 2 de pe Everest pentru o mică companie care organizează expediţii pe Everest, Himalayan Traverse Adventure.
Angajatorul i-a cerut, însă, să-l înlocuiască pe un şerpaş, chiar dacă el nu ajunsese încă niciodată pe vârful Everestului.
Citește și

Dawa Sherpa a urcat până în zona „Balcony”, la aproximativ 8.400 de metri altitudine, la 28 mai, înainte de a coborî în Tabăra 4 la căderea nopţii, împreună cu alpinistul britanic Chris Thrall, cu polonezul Mariusz Chmielewski şi cu ghidul Pasang Kaji Sherpa.
Chris Thrall a fost ultima persoană care l-a văzut pe Dawa Sherpa, când se aflau la aproximativ 7.900 de metri altitudine.
Lupta cu lipsa de oxigen
Dawa Sherpa a explicat că a rămas în urmă din cauza lipsei de oxigen şi că i-a spus lui Thrall să proceed fără el. „I-am spus să continue, că o să-l ajung din urmă”, a povestit el.
„Dar, când mi s-a terminat oxigenul, nu mai puteam să-mi mişc nici mâinile, nici picioarele. Aşa că am rămas agăţat în coardă vreo jumătate de oră”, a adăugat şerpaşul.
Singur şi epuizat, el s-a îndreptat încet spre un cort şi a găsit acolo nişte tăiţei.Rafale asurzitoare
„Am mâncat din ei şi asta m-a ajutat să-mi revin (…) Apoi am coborât la Tabăra 3”, la aproximativ 7.100 de metri, unde a petrecut o noapte în mijlocul unor rafale de vânt asurzitoare.
„Am încălzit nişte apă (…) am pregătit puţin terci de ovăz şi l-am mâncat”, a adăugat el.
Între timp, restul echipei a ajuns la Tabăra 2 şi l-a alertat pe angajatorul său. Însă, operaţiunile de căutare şi de salvare au fost întârziate.
Şerpaşul a povestit că avea un telefon prin satelit, pe care nu a reuşit să-l pună în funcţiune, precum şi un walkie-talkie, ale cărui baterii s-au descărcat.
Cădere în crevasă cu un rucsac de 28 de kilograme
Dawa Sherpa şi-a continuat lupta pentru a înainta a doua zi şi a ajuns la Tabăra 2, dar în acel second toţi ceilalţi alpinişti plecaseră deja. Din nou, expertise singur.
El s-a gândit să-şi proceed drumul până la tabăra de bază dintr-o singură bucată, însă în zona temutei cascade de gheaţă Khumbu, una dintre principalele dificultăţi ale traseului de pe versantul nepalez, a căzut într-o crevasă.
„Am alunecat şi am căzut de pe o scară, iar acolo am rămas atârnat o lungă perioadă de timp”, cu un rucsac de 28 de kilograme care conţinea decide butelii goale de oxigen şi sacii de dormit ai clienţilor, a povestit el. El nu a lăsat această greutate să cadă în adâncurile îngheţate decât după ce i-au obosit mâinile.
În cele din urmă, neavând mai multă putere să rămână agăţat, a căzut. „M-am lovit la cap, dar am căzut pe o suprafaţă plană”. În cădere, s-a rănit la un picior.
Căutând prin jachetă, el a găsit ciocolată îngheţată şi cafea liofilizată. „Aveam biscuiţi şi ciocolată în buzunare şi cafea… Am luat câte puţin. N-aveam apă caldă, aşa că am spart nişte gheaţă ca să-mi umezesc gura”, a povestit el.
La 3 iunie, după şase zile de singurătate, el a auzit un elicopter. Generation, însă, departe, în adâncurile crevasei. „Ştiam că sosise un elicopter, îi auzeam zgomotul, dar nu-l vedeam”, a explicat el.
Singur în fața morții
Dawa Sherpa a povestit că a petrecut două nopţi în crevasă, neputând să escaladeze pereţii netezi ai acesteia. „Am rămas acolo, fără să am unde să mă duc. M-am întrebat dacă voi trăi sau voi muri, sperând doar că cineva va veni să mă salveze”, a spus el. „Dar n-a venit nimeni. În schimb, a venit o avalanşă, care m-a salvat”, a adăugat Dawa Sherpa.
Avalanşa a umplut crevasă cu zăpadă, ceea ce i-a permis să se târască spre ieşire. „A fost foarte greu, mi-a luat cel puţin o oră, ţinându-mă de gheaţă şi agăţându-mă cu crampoanele”, a precizat el.
„Puneam piciorul pe o bucată de zăpadă şi urcam încet”, a povestit Dawa Sherpa, adăugând că la momentul la care a ajuns la suprafaţă a „simţit” că avea să supravieţuiască.
Odată ieşit din crevasă, el a găsit o coardă şi a urmat-o, ajungând în cele din urmă să se târască până în apropierea taberei de bază. Acolo, în dimineaţa zilei de 4 iunie, a fost descoperit de Sagarmatha Pollution Control Committee (SPCC), o echipă nepaleză care deschide traseele pe Everest şi îndepărtează deşeurile lăsate în urmă.
„Am fost foarte fericit să-i văd, atunci mi-am dat seama că voi supravieţui, asta era sigur”, a declarat el.
Recuperarea și urmările dramatice
Dawa Sherpa a fost evacuat cu elicopterul la Kathmandu, unde medicii i-au tratat degerăturile, deshidratarea şi fractura de femur.
Supravieţuirea sa improbabilă a stârnit bucurie în rândul celorlalţi alpinişti, dar şi furia familiei sale şi a comunităţii himalayene faţă de incapacitatea echipelor de salvare de a-l localiza mai devreme. Guvernul a deschis o anchetă în acest caz.
La întrebarea dacă este pregătit să revină în munţi, Dawa Sherpa a răspuns că nu-şi va mai câştiga niciodată existenţa din alpinism. „Nu mă voi întoarce în munţii înalţi acum, poate doar pentru puţin trekking”, a spus el.